• info@aktu.cz

Hlavním živlem bude v nadcházejících 12 měsících země. Podle čínského horoskopu má jít o velmi rušný rok poznamenaný bezpečnostními obavami a posunem k větší solidaritě.

Ve čtvrtek 15. února přivítali návštěvníci Obecního domu v Praze čínský nový rok Psa. Zájemce o čínskou historii a kulturu čeká třídenní akce, na které budou k vidění tradiční kulturní, hudební i taneční vystoupení, řemesla i gastronomie. Do Obecního domu se sjelo na čtyřicet umělců z Číny, aby předvedli tradiční techniky a dovednosti. Oslavy potrvají do soboty 17. února 2018. Doprovodný program v sálech Obecního domu je pro veřejnost zdarma.

Čínští řemeslníci a umělci seznámí návštěvníky oslav čínského nového roku zemského Psa s tradičními zvyky, které se v Číně dodržují již po celá staletí.

Oslavy vítání čínského nového roku zemského psa – vítání jara

Jarními svátky, které jsou v Číně jedny z nejvýznamnějších začíná podle čínského kalendáře Nový rok. Počátek čínského roku je pohyblivý, letos toto datum připadá na 16. února, loni to bylo 28. ledna. Podle tradičního čínského horoskopu každý rok symbolizuje jedno ze zvířat zvěrokruhu.

„Rok 2018 představuje zemský pes, který je považován za spravedlivého, společenského a loajálního tvora. Rok ve znamení psa by neměl přinášet konflikty, a spíše by se měl nést ve znamení spolupráce. Měl by být úspěšný, i když vyčerpávající. Tento rok je znamení Psa spojeno se Zemí, jedním z pěti prvků, který jeho vlastnosti ještě posílí,“ říká sinoložka Mgr. Bc. Helena Heroldová, Ph.D.

Hlavní program se uskutečnil ve Smetanově síni Obecního domu ve čtvrtek 15. února v 17.00 hodin a stejný program se bude konat i ve dnech 16. a 17. února v 15.00 a 19.00 hodin. Vstupné na vystoupení je 149 korun.

Zvyky, umění, řemesla a kulturu Číny přiblíží návštěvníkům také pestrý doprovodný program. Uskuteční se v salóncích v prvním patře Obecního domu a vstup na něj mají všichni návštěvníci zcela zdarma. K vidění bude kaligrafie, tušová malba, čajový obřad, výroba hřebenů, tradičních lampionů, vonných polštářků či loutek. Návštěvníci mohou vyzkoušet hodinu výuky čínského jazyka, ukázku bojových umění, malování na obličej nebo výrobu čínských vystřihovánek. Připraveny jsou i ochutnávky tradičních specialit přímo od čínských kuchařů.

V Praze se oslavy příchodu čínského nového roku konají již poněkolikáté. Každoročně navštíví tuto kulturní akci tisíce lidí. Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce je pro Pražany pořádá již počtvrté.

Další informace naleznete na internetových stránkách www.czechchina.com/cny, zajímavosti o čínské kultuře a mnoho dalšího nejen o akci také na facebookovém profilu: www.facebook.com/HAPPYCHINESENEWYEARPRAGUE.

Oslava čínského nového roku v Praze je kulturní aktivitou. Organizuje ji Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce za podpory Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice a Kulturního úřadu provincie Jiangsu a ve spolupráci se SÁGL Production a Artall Culture Group. Partnery akce jsou společnosti CEFC Group (Europe) Company, Home Credit a Huawei.

HD video: http://gofile.me/6vSU4/VFbm4mGuV
Synchron: Petr Mrhalek – Výkonný víceprezident Smíšené komory česko-čínské spolupráce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *